Ocieplenie poddasza pianką
Jak się „nie zapuszkować” we własnym poddaszu
Przedstawiamy Państwu mity dotyczące ocieplenia poddasza . Przestrzegamy także przed stosowaniem się do niektórych, tradycyjnie „obowiązujących przykazań” branży izolacyjnej:
- Nieprawdą jest, że zastosowanie dużej ilości izolacji na podłodze w połączeniu z „przewiewną” wentylacją poddasza zagwarantuje optymalne ocieplenie przestrzeni, zwiększy komfort użytkowania oraz wyeliminuje problem gromadzenia się wilgotnego powietrza (a w efekcie zagrzybienia).
- Za nieprawdziwe należy uznać przekonanie o uniwersalności ocieplania poddasza każdym rodzajem pianki natryskowej, jako metody idealnej w każdych warunkach, bez względu na zastosowany w konstrukcji materiał budowlany.
- Fałszem jest stwierdzenie, że pianka poliuretanowa sztywna, – zamkniętokomórkowa to najlepszy sposób na docieplenie poddasza o konstrukcji drewnianej.
- Błędne jest przekonanie o podwyższeniu komfortu użytkowania dzięki zastosowaniu karton-gipsu z upchanym, tradycyjnym ociepleniem nad pomieszczeniem. Zgodnie z obiegową opinią takie działanie ma prowadzić do zwiększenia ciepła w ziemie oraz zagwarantowania chłodu latem. Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów!
- Nieprawdziwe jest również przeświadczenie o korzystnym oddziaływaniu na poddasze wywietrzników, wentylowanej podbitki, czy kratki. Powszechnie panuje oderwane od rzeczywistości przekonanie, że elementy te zapobiegają zwiększeniu temperatury na poddaszu, usuwają wilgoć, zatrzymują przepływ ciepłego powietrza do pomieszczeń użytkowych.
O czym należy pamiętać?
Mając na uwadze często popełniane błędy w ociepleniu poddasza, pragniemy ustrzec Państwa przed ich skutkami. Prezentujemy nasze komentarze i uwagi oparte na wieloletnim doświadczeniu w obserwacji różnic przy ociepleniach poddaszy pianką natryskową wobec tradycyjnych technologii i materiałów:
- Przestrzeń poddasza oraz sam dach są najsilniej narażone na straty ciepła zimą oraz nadmierny przyrost temperatury latem.
- Wbrew obiegowej opinii to właśnie szczelnie zamknięte (np. izolowane pianką poliuretanową) poddasza czy strychy zapewniają największe korzyści. Jest to rozwiązanie, które ogranicza zużycie energii, przyczynia się do ujednolicenia temperatury w obszarze całego domu (bez względu na porę roku i rodzaj kondygnacji). To właśnie „nieprzewiewne” tego typu pomieszczenia zapewniają zdrowsze warunki i przyczyniają się do poprawy komfortu, gwarantując ciepło w zimie oraz przyjemny chłód latem. Dzięki szczelnemu zamknięciu przestrzeni przed wnikaniem zewnętrznego środowiska, takie wnętrza pozbawione są wilgoci, zanieczyszczeń oraz alergenów.
- Ocieplenie pianką poddasza w wariancie „niewentylowanym” pozwala na stabilizację temperatury, ciśnienia atmosferycznego i stopnia wilgotności powietrza. Pozwala na usunięcie punktów wykroplenia wilgoci i zaplanowanie poziomu pasywnej wymiany świeżego powietrza (w trakcie zmian sezonowych oraz na przełomie doby).
- Zastosowanie tradycyjnych materiałów izolacyjnych jednocześnie wyklucza przeniesienie koperty izolacyjnej z sufitu na wewnętrzną stronę dachu, uniemożliwiając spełnienie idei „niewentylowanego poddasza”.
- Tradycyjne ocieplenia w podłodze poddasza nieużytkowego czy ponad karton-gipsem w suficie poddasza użytkowego, skupiają się wyłącznie na stworzeniu oporu cieplnego ale nie wykazują się zdolnością do zatrzymania ruchów konwekcyjnych powietrza, promieniowania cieplnego i stabilnością parametrów w czasie. W efekcie objawia się to najczęściej utratą wznoszącego się w pionie ciepła grzewczego, topnieniem i zlodowaceniem dachu w zimie jak również przyrostem doskwierającej gorączki w lecie od nagrzewającego się poszycia dachowego. Właściwe ocieplenie poddasza pianką pomaga definitywnie wyeliminować te wady. Prawidłowym materiałem izolacyjnym dla ocieplenia poddasza o konstrukcji drewnianej jest paroprzepuszczalna piana otwartokomorowa. Zapewnia elastyczne połączenie z pracującą konstrukcją dachu, kontrolowane „oddychanie” normatywnie wilgotnego drewna a w przypadku pojawienia się usterki poszycia dachowego natychmiast ją uwidacznia. W przypadku konstrukcji metalowych i murowanych najlepiej sprawdza się piana zamkniętokomórkowa o gęstości 24–45 kg/m³. Ocieplenie poddasza pianką tego typu nie jest wskazane w przypadku konstrukcji drewnianych.
Nagminnie spotykamy się na rynku polskim z ofertami zamknięto-komórkowych pian jako systemów do ociepleń poddaszy o drewnianej konstrukcji
— Producent Lallafom USA
Naturalnie również nie zgadzamy się z powszechną praktyką stosowania przez firmy rozwiązań, które nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb projektu i Klienta ale raczej do własnych możliwości. Ograniczona oferta w zakresie jakościowych systemów otwartokomórkowych i związanych z nimi usług prowadzi do sytuacji, w której wiele firm oferuje nieprawidłowe rozwiązania dla swoich Klientów. Takie działanie jest dla nas niedopuszczalne. Upatrujemy w nim możliwości zagrożenia dla trwałości samego ocieplenia (w świetle naprężeń konstrukcyjnych) oraz komfortu użytkowania poddasza.
Ogólnie zaleca się jeden z dwóch rodzajów wykonania ocieplenia poddasza pianką poliuretanową dla ochrony pomieszczenia przed wilgocią oraz szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
Pianka izolacyjna w stropie poddasza (poddasze wentylowane)
Techniki wykonania ocieplenia strychu są z reguły uzależnione od zasad projektu nadzorującego architekta. Tradycyjna metoda koncentruje się na montażu piany w stropie (podłodze) strychu. Zastępuje ona tradycyjne ocieplenie i jest wprowadzana zamiast wełny, styropianu bądź celulozy. W efekcie przestrzeń strychu pozostaje nieocieplona. Wentylowana jest kratkami oraz wentylatorami zamieszczonymi w konstrukcji zadaszenia. Ten rodzaj konstrukcji jest ciągle powszechnie stosowany, choć nie jest on najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Otwarto-komórkowa piana izolacyjna miedzy krokwiami i profilami dachu (poddasze niewentylowane)
Jest to technika ocieplania poddaszy, która znajduje uznanie wśród certyfikowanych instalatorów na świecie. Uchodzi za najskuteczniejszą metodę docieplania oraz uszczelniania strychów w budynkach mieszkalnych oraz usługowo-handlowych. Powoduje trwałe i szczelne zamknięcie, izolujące przestrzeń poddasza przed niekontrolowanym napływem wilgotnego, zanieczyszczonego powietrza oraz ekstremalnymi zmianami zewnętrznych temperatur. Pianka w tym wariancie jest wprowadzana między krokwie oraz profile po wewnętrznej stronie zadaszenia.
Korzyści w ociepleniu pianką poddasza metodą niewentylowaną:
- radykalnie zmniejszone koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem
- odciążenie instalacji grzewczo-klimatyzacyjnej
- lepsza jakość powietrza wnętrz
- szczelne ocieplenie jest łatwiejsze w wykonaniu
Od dłuższego czasu specjaliści, zajmujących się ociepleniem pianką poddasza, zwracają uwagę na paradoksy występujące w regułach i założeniach dotychczasowych, tradycyjnych metod izolacji. Przykładem jest forma standardowego poddasza, która uwzględnia i dopuszcza przepływ pasywnej wentylacji z zewnątrz (co nota bene obniża sprawność energetyczną konstrukcji) Obecność dylatacji i innych pasywnych wentylacji powszechnie uzasadnia się ich zbawczym wpływem na eliminację wilgoci oraz jako rodzaj gwarancji dla korzystnego przewiewu poddasza.
Uzasadnienia te nie mają jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z reguły na poddaszu „wentylowanym” poziom temperatury — w upalne dni — może osiągnąć nawet 54°C. Negatywnie oddziałuje to na elementy konstrukcyjne oraz instalacje mechaniki grzewczo-klimatyzacyjnej HVAC. Zastosowanie pianowego systemu otwartokomórkowego (w profilu dachu) pozwala na odcięcie oraz izolację strychu od skrajnie nieprzyjaznym temperatur. Tradycyjne izolacje powodują, że nagrzane od poszycia dachowego powietrze przenika do pomieszczeń użytkowych przez przestrzenie dylatacyjne. System otwartokomórkowy ogranicza występowanie ekstremalnych temperatur na poddaszu. Dzięki temu skrajnie gorące powietrze nie dostaje się do wnętrz mieszkalnych. Przestrzeń zalicza się do wnętrza koperty budynku i odciąża przestrzenie użytkowe od migracji gorącego powietrza latem, jak też strat ciepła zimą.
Wiele firm budowlanych oraz specjaliści, zajmujący się dociepleniami budynków, w dalszym ciągu hołdują tradycyjnym technikom, jednocześnie deprecjonując metodę ocieplenia pianką poddasza. Z reguły argumentują wysuwając na pierwszy plan szkodliwe skutki „nieoddychającego drewna” (mit ten obaliliśmy, ustalając, że ma zastosowanie tylko w przypadku pianek zamknięto-komórkowych), a zaraz potem dyletancko straszą przegrzaniem dachówki.
Od ponad dwóch dekad producenci dachówek na całym świecie obejmują standardową gwarancją swoje produkty, także w połączeniu z instalacją natryskową. W świetle przeprowadzonych badań zaobserwowano jedynie niewielki wzrost przeciętnej temperatury wewnątrz poszycia i systemów krycia, co nie miało istotnego wpływu na okres żywotności.
Ocieplenia poddasza pianką otwartokomórkową pomaga oszczędzać energię i to na kilka sposobów. W wyniku zastosowania tej techniki ograniczona zostaje do minimum niekontrolowana infiltracja oraz exfiltracja powietrza. Pojawiająca się okresowa nadwyżka wilgoci we wnętrzu domu (kuchnia, pralnia etc)nie ulega zassaniu grawitacyjnemu do wewnątrz poddasza. Zaizolowane pianka poddasze utrzymuje stałą temperaturę wnętrza, które nie ulega wyziębianiu ani zbytniemu nagrzewaniu. Dzięki temu odciąża zintegrowaną z nim mechanikę grzewczą,klimatyzacyjną czy wentylacyjną. Zwyczajowe, standardowe straty i nadmierne obciążenia dla tych instalacji i ich urządzeń są wyeliminowane.
Odpowiednie ocieplenia poddasza pianką — z zastosowaniem systemu otwartokomórkowego — pozwala zmniejszyć poziom temperatury powierzchniowej nawet o 23°C! Kondukcja i konwekcja zachowują proporcje w stosunku do różnicy temperatur po obu stronach (wewnątrz i na zewnątrz). W związku z czym tempo przenikania energii obniża się proporcjonalnie do spadku temperatury powierzchniowej. Daje to doskonałe rezultaty w porównaniu z tradycyjną techniką ocieplenia.
W przypadku standardowych technik, izolacja w podłodze ma stanowić zaporę przeciw gorącemu powietrzu, kumulującemu się na strychu latem. W upalne dni temperatura powierzchni dachu może osiągać nawet 60°C. Energia słoneczna powoduje nagrzanie poszycia, a elementy nagrzane przekazują ciepło do wnętrza. Z poddasza wkracza ono do wnętrz mieszkalnych.