Wszyscy chcą wyciągać ze swoich strychów to coś różowego i w tym miejscu zastąpić to skuteczną izolacją z piany
„Wszyscy chcą wyciągać ze swoich strychów to coś różowego i w tym miejscu zastępować to skuteczną izolacją z piany” – to mocne stwierdzenie, oddające stan rzeczy na rynku izolacji budowlanych, padło oficjalnie z ust Petera Huntsmana.Tymi słowami Peter Huntsman, jako Dyrektor Generalny i Prezes globalnej korporacji poliuretanowej HUNTSMAN CORPORATION, podsumował obecne braki w dostępności surowców poliuretanowych w stosunku do ogromnego zapotrzebowania na izolacje natryskowe.
Braki spowodowane wystąpieniem nakładających się anomalii, w sposób najbardziej odczuwalny uwidaczniają się szczególnie w branży o wzmożonym potencjale nabywczym i w najszybciej rozwijającej się dziedzinie. Mowa tu oczywiście o poliuretanowych izolacjach budowlanych i o dwóch głównych przyczynach zerwanych łańcuchów dostaw, kładących się cieniem na wydolności branży, czyli; ekstremalnych zjawiskach pogodowych, występujących na obszarach produkcyjnych oraz globalnych ograniczeniach post-covidowych. Przywrócenie produkcyjnego potencjału branży w sytuacji już i tak ogromnego a jeszcze rosnącego zapotrzebowania wcale nie będzie problemem do łatwego i szybkiego rozwiązania. Choć jak stwierdza Peter Huntsman, widać jednak światełko w tunelu – małe i dalekie, ale jest.
Subiektywny komentarz redakcyjny: pomimo wszystko, z dwojga złego osobiście wolelibyśmy mieć problem z tymczasowo występującym deficytem surowców niż problem „tego czegoś różowego” z ponadczasowo rosnącym deficytem klientów.
Nasze przemyślenia, prognozy i konkluzje na podstawie posiadanych informacji, analizy sytuacji oraz wiadomości dostępnych na poważnym portalu biznesowo-gospodarczym splash247.com
1. Gwałtownie rosnące zainteresowanie pianą poliuretanową w budownictwie przyczynia się to obecnego rozwoju rynku w USA na poziomie wzrostu 15% rocznie. Rynek europejski obecnie pozyskuje swoich zwolenników w zawrotnym tempie z o wiele wyższym procentowym wzrostem, przypominającym tempo rozwojowe z rynku amerykańskiego sprzed 10 lat.
2. W najbliższych miesiącach będzie nadal trudno z pozyskiwaniem surowców do produkcji i realizowaniem oczekiwanej przez rynek podaży. Dostępność poliuretanowych systemów natryskowych dla każdego może zostać mocno ograniczona a tym samym ceny mogą wzrosnąć.
3. Podstawowe przyczyny stanu rzeczy i stanu prognoz:
– wzrastające w rekordowym tempie zapotrzebowanie rynku izolacji na natryskowe systemy poliuretanowe
– ponowne wprowadzenie w minionych dniach restrykcji i obostrzeń w Chinach (rząd ogłasza wzrost zachorowań)
– kolejne zamknięcia portów i chińskich zakładów produkcyjnych, zaopatrujących w kluczowe surowce amerykańskie i europejskie produkcje (np. port w Nanjing)
– ogólne, globalnie skokowe zrywanie łańcuchów dostaw surowców
– zatłoczone i zblokowane amerykańskie, europejskie i jeszcze działające chińskie porty towarowe (wydłużone oczekiwanie na rozładunki, odprawy celne)
– wydłużone transpacyficzne dostawy surowców z Chin do Teksasu trwające 3-4 miesiące (zamiast 4-6 tygodni)
– transatlantyckie dostawy surowców z USA do Europy wydłużone z 3-4 tygodni do obecnie 2-3 miesięcy
– lipcowy pożar na terenie niemieckiego Chempark-u
– przestoje technologiczne na dwóch największych produkcjach (MDI) w stanie Teksas, USA
4. Aktualnie, te najbardziej wyraziste sygnały, jakie docierają do nas ze strony poliuretanowego zaplecza produkcyjnego, sugerują utrzymywanie się niespotykanej dotychczas i zarazem nieprzewidywalnej sytuacji rynkowej przynajmniej do końca pierwszego kwartału 2022.
5. Globalne niedogodności najbardziej widoczne w branżach o najszybszym rozwoju i największym popycie na oferowane technologie i wytwarzane materiały.
Link: https://splash247.com/lockdowns-in-china-and-vietnam-see-swathe-of-factory-closures/